Aminokyseliny byly nalezeny ve vzorcích asteroidů odebraných japonskou sondou Hayabusa2

Více než 20 typů aminokyselin bylo detekováno ve vzorcích japonské vesmírné sondy Hayabusa 2, která ji koncem roku 2020 přivedla na Zemi z asteroidu, uvedl v pondělí vládní úředník a poprvé ukázal organické sloučeniny nalezené na asteroidech v roce 2020. prostor.

S aminokyselinami nezbytnými pro všechny živé věci k tvorbě bílkovin by objev mohl být vodítkem k pochopení původu života, uvedlo ministerstvo školství.

V prosinci 2020 přepravila kapsle nesená Hayabusou 2 na šestileté misi více než 5,4 gramu povrchového materiálu na Zemi z asteroidu Ryugu, který se nachází více než 300 milionů km daleko.

Souborový snímek asteroidu Ryugu zachycený Hayabusou 2 v listopadu 2019 (Foto s laskavým svolením JAXA) (Kyodo)

Sonda Ryugu má za cíl odhalit záhady původu sluneční soustavy a života. Předchozí analýza vzorků ukázala přítomnost vody a organické hmoty.

Úplné zkoumání vzorku zahájila v roce 2021 Japan Aerospace Exploration Agency a celostátní výzkumné instituce včetně Tokijské univerzity a Hirošimské univerzity.

Ačkoli není známo, jak se aminokyseliny dostaly na starověkou Zemi, jedna z teorií je, že přišly meteority, přičemž aminokyseliny byly objeveny v meteoritu nalezeném na Zemi. Existuje ale také možnost, že jsou připevněny k zemi.

Meteority, které dosáhnou Země, při dopadu na atmosféru shoří a rychle se kontaminují pozemskými mikroorganismy.

Souborový obrázek ukazuje vzorky přivezené na Zemi vesmírnou sondou Hayabusa2 z asteroidu Ryugu. (Obrazové kredity JAXA) (Kyodo)

Hayabusa2 byla průkopníkem ve sběru podzemních materiálů, které nebyly ovlivněny slunečním zářením nebo kosmickým zářením, a jejich transportu na Zemi bez vystavení vnějšímu vzduchu.

Kensei Kobayashi, emeritní profesor astrobiologie na Yokohamské národní univerzitě, řekl, že bezprecedentní objev mnoha typů aminokyselin na mimozemském těle by mohl naznačovat existenci mimozemského života.

V městském muzeu Sagamihara, prefektura Kanagawa, 12. března 2021 (Kjódó) je veřejnosti ukázána kapsle používaná k odesílání vzorků asteroidů zpět na Zemi z vesmírné sondy Hayabusa2 japonské agentury pro průzkum vesmíru.

Řekl: „Prokázání přítomnosti aminokyselin v nitru Země z asteroidů zvyšuje pravděpodobnost, že sloučeniny dosáhnou Zemi z vesmíru.“

READ  Harvest Moon: Sledujte vycházející úplněk poblíž Jupiteru a Neptunu

To také znamená, že aminokyseliny lze pravděpodobně nalézt na jiných planetách a přírodních satelitech, dodal Kobayashi, což naznačuje, že „život se mohl zrodit na více místech ve vesmíru, než se dříve myslelo“.

Hayabusa2 opustila Zemi v roce 2014 a své pevné pozice nad Ryugu dosáhla v červnu 2018 poté, co urazila 3,2 miliardy kilometrů po eliptické dráze kolem Slunce po dobu delší než tři roky.

Sonda přistála na asteroidu dvakrát následující rok a shromáždila vůbec první podpovrchové vzorky z asteroidu.


Související pokrytí:

JAXA příští rok na jaře oznámí „velký objev“ o asteroidech


You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.