Americký Senát kárá Rusko za souhlas s připojením Finska a Švédska do NATO: NPR

Vůdce senátní většiny Chuck Schumer, DNY, vpravo, pozdravuje ve středu 3. srpna 2022 Paeviho Nivalu, ministerského poradce finského velvyslanectví, vlevo a Karin Olofsdotter, švédskou velvyslankyni ve Spojených státech.

Scott Applewhite/AFP


Skrýt popisek

Přepínač titulků

Scott Applewhite/AFP

Vůdce senátní většiny Chuck Schumer, DNY, vpravo, pozdravuje ve středu 3. srpna 2022 Paeviho Nivalu, ministerského poradce finského velvyslanectví, vlevo a Karin Olofsdotter, švédskou velvyslankyni ve Spojených státech.

Scott Applewhite/AFP

Američtí senátoři ve středu vyslovili drtivý souhlas obou stran s členstvím Finska a Švédska v NATO a označili expanzi západního obranného bloku za „úder z vyřazení“ národní bezpečnosti USA a za den zúčtování pro ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho invazi na Ukrajinu.

Středeční hlasování 95:1 – ve prospěch kandidatury dvou západoevropských zemí, které se až do války Ruska proti Ukrajině dlouho vyhýbaly vojenským aliancím – učinilo rozhodující krok k rozšíření NATO a jeho 73leté vzájemné dohodě. Obrana mezi Spojenými státy a demokratickými spojenci Evropy.

Vůdce senátní většiny Chuck Schumer pozval velvyslance obou zemí do jednací síně, aby sledovali hlasování.

Prezident Joe Biden, který byl hlavním hráčem při mobilizaci globální ekonomické a materiální podpory pro Ukrajinu, usiloval o rychlý vstup do obou zemí v dříve vojensky nespojené severní Evropě.

„Toto historické hlasování vysílá důležitý signál pro pokračující dvoustranný závazek Spojených států vůči NATO a pro zajištění toho, že naše aliance je připravena čelit výzvám dneška i zítřka,“ uvedl Biden ve středečním večerním prohlášení.

„Těším se, že podepíšu protokoly o přistoupení a přivítám Švédsko a Finsko, dvě silné demokracie s vysoce schopnými armádami, do největší obranné aliance v historii,“ dodal prezident.

READ  Čína: Šanghaj zavře dveře kvůli testování, protože COVID eskaluje | Zprávy o pandemii koronaviru

Je vyžadován souhlas všech členských států – v současnosti 30 –. Nominace dvou prosperujících severoevropských zemí získaly za zhruba tři měsíce od představení obou zemí podporu více než poloviny členských států NATO. Je to záměrně rychlé tempo, jehož cílem je vyslat Rusku zprávu o jeho šest měsíců staré válce proti západně vyhlížející ukrajinské vládě.

„Vysílá to varovný výstřel tyranům po celém světě, kteří věří, že svobodné demokracie jsou připraveny k převzetí,“ prohlásila demokratická senátorka Amy Klobucharová v debatě v Senátu před hlasováním.

„Nevyprovokovaná ruská invaze změnila způsob, jakým přemýšlíme o globální bezpečnosti,“ dodala.

Předseda senátní menšiny Mitch McConnell, který navštívil Kyjev na začátku tohoto roku, naléhal na jednomyslný souhlas. McConnell v projevu k Senátu citoval modernizované armády dobře financovaného Finska a Švédska a jejich zkušenosti s prací s americkými silami a zbraňovými systémy a označil to za „smrtelnou ránu pro národní bezpečnost“ pro Spojené státy.

„Jejich přistoupení udělá NATO silnější a Ameriku bezpečnější,“ řekl McConnell. „Pokud nějaký senátor hledá obhajitelnou záminku, aby hlasoval proti, přeji mu hodně štěstí.“

Senátor Josh Hawley, republikán z Missouri, který často spojuje své pozice s nejhorlivějším příznivcem bývalého prezidenta Donalda Trumpa, dal svůj jeden hlas proti. Hawley vystoupil na půdu Senátu, aby popsal evropské bezpečnostní aliance jako odvádění pozornosti od toho, co nazval hlavním konkurentem Spojených států – Čínu, nikoli Rusko.

„V Evropě můžeme udělat více… alokovat více zdrojů, více palebné síly… nebo udělat to, co musíme udělat, abychom odradili Asii a Čínu,“ řekl Hawley.

Senátor Tom Cotton z Arkansasu jako Hawley potenciální kandidát na prezidenta v roce 2024 vyvrátil jeho názory, aniž by jmenoval svého potenciálního republikánského vyzyvatele.

To zahrnovalo argumentaci proti Hawleyho tvrzení, že větší NATO by znamenalo více závazků vůči americké armádě, největší na světě. Cotton byl jednou z mnoha citací vojenských mocností obou zemí – včetně zkušeností Finska se zabezpečením stovek mil od svých hranic s Ruskem, jeho dobře vycvičených pozemních sil a dobře vybaveného švédského námořnictva a letectva.

READ  Afghánci prchají před Talibanem; Biden brání rozhodnutí odstoupit

Jsou to „dva z nejmocnějších členů aliance, jakmile se připojili,“ řekl Cotton.

Představitelé amerického státu a obrany považují tyto dvě země za „poskytovatele bezpečnosti“, posilující obranné postavení NATO zejména v pobaltských státech. Očekává se, že Finsko v roce 2022 překročí cíl výdajů NATO na obranu vytvořený HDP ve výši 2 % a Švédsko se zavázalo splnit cíl 2 %.

To je v kontrastu s mnoha nováčky v NATO, kteří dříve pocházeli z oběžné dráhy Sovětského svazu, z nichž mnozí mají menší armády a ekonomiky. Severní Makedonie, poslední nováček v NATO, přinesla při vstupu v roce 2020 aktivní armádu pouhých 8 000 vojáků.

Hlasy senátorů schvalujících nominace do NATO jsou často nakloněny – hlasy Severní Makedonie byly poměrem 91:2. Středeční souhlas téměř všech senátorů však přinesl další váhu v zahraniční politice ve světle ruské války.

řekl Schumer, DN.Y. On a McConnell se zavázali vedoucím představitelům země, že Senát schválí ratifikaci „co nejdříve“, aby posílil koalici „ve světle nedávné ruské agrese“.

Švédsko a Finsko podaly žádost v květnu, čímž obrátily svou dlouhodobou pozici vojenské neangažovanosti. Šlo o zásadní posun v bezpečnostních opatřeních obou zemí poté, co sousední Rusko koncem února zahájilo válku s Ukrajinou. Biden povzbudil jejich spojení a v květnu přivítal premiéry obou zemí v Bílém domě, kde s nimi stál bok po boku v projevu americké podpory.

Spojené státy a jejich evropští spojenci se shromáždili v novém partnerství tváří v tvář Putinově vojenské invazi, stejně jako letošním rozsáhlým prohlášením ruského vůdce odsuzujícím NATO, vydávajícím zahalené připomínky ruského jaderného arzenálu a potvrzujícím historické územní nároky Ruska na mnohé jeho země. území. Soused.

Senátor Bob Menendez, demokrat z New Jersey a předseda senátního výboru pro zahraniční vztahy, ve středu řekl, že „rozšiřování NATO je přesným opakem toho, co si Putin představoval, když nařídil svým tankům invazi na Ukrajinu,“ dodal, že Západ nemůže Rusku dovolit, aby „provádět invaze do zemí.“

READ  Záchranáři v Hongkongu pátrají po posádce lodi, která se rozlomila napůl poté, co ji zastihl tajfun

Středeční hlasování republikánů a demokratů představovalo pomalu se pohybující a obvykle rozdělenou místnost. Senátoři hlasovali proti pozměňovacímu návrhu navrženého republikánským senátorem Randem Paulem, jehož cílem je zajistit, aby záruka obrany NATO pro své členy nenahradila formální roli Kongresu při schvalování použití vojenské síly. Paul, dlouholetý zastánce toho, aby se Spojené státy nedostaly do většiny vojenských operací v zahraničí, hlasoval „přítomně“, aby ratifikoval snahu Švédska a Finska o připojení.

Senátoři schválili další pozměňovací návrh od senátora Dana Sullivana z R-Aljašky, který prohlašuje, že všichni členové NATO musí vynaložit alespoň 2 % svého HDP na obranu a 20 % svých rozpočtů na obranu na hlavní vybavení, včetně výzkumu a vývoje.

Každá členská vláda NATO musí dát souhlas s přistoupením každého nového člena. Operace narazila na neočekávané problémy, když Turecko vyjádřilo obavy z přidání Švédska a Finska a obvinilo je ze shovívavosti k zakázaným tureckým kurdským skupinám. Námitky Turecka nadále ohrožují členství v obou zemích.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.