Americký představitel: Šéf CIA podnikl tajnou cestu do Číny uprostřed napětí | Politické zprávy

Americký představitel: Šéf CIA podnikl tajnou cestu do Číny uprostřed napětí |  Politické zprávy

Ředitel CIA William Burns zdůraznil, že je důležité udržovat otevřenou komunikaci mezi Čínou a Spojenými státy.

Ve snaze zlepšit komunikaci mezi Pekingem a Washingtonem navštívil minulý měsíc ředitel CIA William Burns Čínu, aby jednal se svými čínskými protějšky, uvedl americký úředník.

Burnsova květnová návštěva, o níž jako první informoval deník Financial Times, přichází v době, kdy se Washington snaží uklidnit napětí s Pekingem a obnovit komunikační linky v obavách, že nedorozumění mezi dvěma světovými velmocemi by mohlo náhodou přerůst v konflikt.

Zprávy o návštěvě Číny přicházejí v době, kdy administrativa amerického prezidenta Joe Bidena naléhala na obnovení kontaktu a naplánování schůzek mezi různými vysokými úředníky ve Washingtonu a Pekingu.

„Minulý měsíc ředitel Burns odcestoval do Pekingu, kde se setkal se svými čínskými protějšky a zdůraznil důležitost udržování otevřených komunikačních linek ve zpravodajských kanálech,“ řekl v pátek agentuře Reuters americký představitel.

Podle druhé osoby obeznámené s návštěvou, která také hovořila pod podmínkou anonymity, se Burns setkal s čínskými zpravodajskými úředníky a ne s žádným zahraničním nebo politickým vedením Pekingu.

CIA, která takové návštěvy pravidelně nezveřejňuje, odmítla zprávy o Burnsově cestě do Číny komentovat.

Vztahy mezi Pekingem a Washingtonem se v posledních měsících dostaly pod vážný tlak kvůli problémům od stavu lidských práv na Tchaj-wanu a v Číně po rostoucí vojenskou aktivitu Pekingu v Jihočínském moři a úzké vztahy s Ruskem.

Washington obviňuje Čínu, že zvažuje poskytnutí vojenské pomoci Moskvě na podporu její invaze na Ukrajinu. Čína tato obvinění odmítla.

Někteří kritici Bidenovy administrativy zpochybňují hodnotu Washingtonských předeher vůči Pekingu a tvrdí, že desetiletí angažovanosti nedokázala změnit čínský přístup k řadě otázek, včetně obchodu, bezpečnosti a lidských práv.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken odložil cestu do Číny v únoru uprostřed diplomatické bouře poté, co byl nad americkým vzdušným prostorem a nad citlivými vojenskými místy sestřelen údajný čínský špionážní balón.

READ  Rusko napadá Ukrajinu, fotografie potvrzují výbuchy Mariupolu

V pátek si ministr obrany USA Lloyd Austin také potřásl rukou s čínským ministrem národní obrany Li Čchang-fu na okraj bezpečnostního summitu v Singapuru, ale nedošlo k žádné „podstatné výměně“, uvedl Pentagon.

Čína dříve odmítla uspořádat oficiální setkání mezi Austinem a Leem, na kterého se vztahují americké sankce, během bezpečnostního summitu Shangri-La, který se bude konat v příštích dnech.

V roce 2018 Washington uvalil sankce na oddělení vývoje vybavení (EED) čínského ministerstva obrany a jeho tehdejšího ředitele Li za nákup raket a bojových letadel z Ruska.

Sankce vedly k zákazu víz do USA a zakázaly European Endowment for Democracy a Lee provádět transakce s americkým finančním systémem.

Austin na sobotním summitu řekl, že dialog mezi Spojenými státy a Čínou je „nezbytný“ a pomůže vyhnout se chybným kalkulacím, které by mohly vést ke konfliktu.

Spojené státy věří, že komunikační linky s Čínskou lidovou republikou jsou otevřené [PRC] řekl Austin v poznámkách na summitu.

„Čím více budeme mluvit, tím více se můžeme vyhnout nedorozuměním a chybným kalkulacím, které by mohly vést ke krizi nebo konfliktu,“ řekl.

Nezávisle na tom poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan v pátek řekl, že Spojené státy chtějí jednat s Čínou „bez předběžných podmínek“ v otázkách kontroly jaderných zbraní, ale že Peking stále není ochoten tak učinit.

„Jednoduše řečeno, ještě jsme neviděli ochotu ČLR oddělit strategickou stabilitu od širších problémů ve vztahu,“ řekl Sullivan v projevu k Asociaci pro kontrolu zbrojení a poznamenal, že toto je základní kámen jaderné a strategické bezpečnosti po celá desetiletí. .

„Proto jsme také ochotni zapojit Čínu bez předběžných podmínek, což pomáhá zajistit, aby byla hospodářská soutěž řízena a aby se soutěž nedostala do konfliktu,“ řekl.

„Uvidíme, co si Čínská lidová republika vybere,“ dodal.

READ  Tisíce lidí v Portugalsku protestovaly proti „obrovské“ bytové krizi

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *