Albánie a Severní Makedonie konečně zahájily rozhovory o členství v EU

Český premiér Petr Fiala, severomakedonský premiér Dimitar Kovacevski a albánský premiér Edi Rama jsou vítáni předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou v Belgii, 19. července 2022. REUTERS/Stringer

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

BRUSEL 19. července (Reuters) – Albánie a Severní Makedonie v úterý zahájily rozhovory o členství s Evropskou unií, čímž překonaly řadu překážek, které nastolily vlády EU, a to navzdory původnímu slibu zahájit rozhovory v polovině roku 2018.

Zahájení formálních jednání, které by oběma balkánským zemím umožnilo nakonec se připojit k největšímu obchodnímu bloku světa, je sice průlomové, ale odhalilo chuť k dalšímu rozšiřování EU, zejména v severní Evropě.

„Prokázali jste hojnost strategické trpělivosti,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula van der Leyenová po boku českého premiéra lídrům Albánie a Severní Makedonie.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

Americký prezident Joe Biden uvítal zahájení rozhovorů a řekl, že ruská invaze na Ukrajinu 24. února učinila integrovanou Evropu důležitější než kdy jindy.

„Demokratický, bezpečný a prosperující západní Balkán je pro tuto vizi nezbytný,“ uvedl Biden v prohlášení a zopakoval americkou politiku „celoevropské, svobodné a mírové“.

„Opatření přijatá EU, Albánií a Severní Makedonií v posledních dnech by měla povzbudit všechny aktivisty EU v regionu, aby zvýšili své odhodlání posilovat svou demokracii,“ dodal.

Spojené státy dlouhodobě prosazují integraci do EU na Balkáně a v březnu 1999 vedly bombardovací kampaň NATO na ochranu etnických Albánců v Kosovu před srbskými silami.

Přestože výkonný výbor Evropské unie před čtyřmi lety doporučil, aby obě země zahájily rozhovory, nejprve německý a nizozemský parlament, poté francouzský prezident a vláda Bulharska zahájili proces každý s jinými požadavky obou nadějí.

READ  České romské ženy si vynucovaly antikoncepci o krok blíže ke kompenzaci | Zprávy o právech žen

„Budoucnost Evropy máte na dosah. Chcete rychlou cestu,“ řekl český premiér Petr Fiala.

Členové NATO Albánie a Severní Makedonie se již staly oběťmi politického odporu v členských státech proti migraci ze zemí mimo alianci.

Nízkého bodu dosáhl v září loňského roku, kdy se 27 vlád EU nedokázalo dohodnout na dodržení budoucích záruk členství pro šest balkánských zemí, které se zavázaly vstoupit do klubu.

Srbsko, Kosovo, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Albánie a Severní Makedonie se zavázaly vstoupit do EU, jakmile projdou drastickými ekonomickými, politickými, vojenskými, sociálními a právními reformami.

S touto zárukou, která byla nyní obnovena, Bulharsko zablokovalo jakýkoli pokrok, dokud Severní Makedonie, která již změnila svůj název, aby uklidnila Řecko, souhlasila s úpravou své ústavy, aby uznala bulharskou menšinu.

16. července zákonodárci v Severní Makedonii schválili francouzsky zprostředkovanou dohodu o vyřešení sporu, aby Sofie mohla zrušit své veto na expanzi.

„Víme, že to není začátek konce, tohle je konec začátku,“ řekl albánský premiér Edi Rama, jehož postup země spojila se Severní Makedonií Evropská unie.

Jednání o členství v EU a reformy mohou trvat roky, uvedli představitelé EU.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

Reporting Robin Emmott a Marine Strauss; Další zprávy Susan Hevey ve Washingtonu; Střih Clarence Fernandez a Jonathan Otis

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *