Aktualizované předpovědi pro tureckou liru, polský zlotý a českou korunu na říjen 2023: UniCredit

Předpověď pro střední Evropu – říjen 2023-1

Poslední devizové prognózy pro střední a východní Evropu (CEE) ve skutečnosti zůstaly na úrovni unicreditve svých aktualizovaných měsíčních devizových prognózách na říjen 2023.

Analytici očekávají slabý polský zlotý (PLN) vůči euru (EUR), podpůrné pozadí pro českou korunu (CZK) kvůli odložení snížení úrokových sazeb do prvního čtvrtletí roku 2024 a neperspektivní výhled pro tureckou liru ( TRY) navzdory možnému zvýšení úrokových sazeb, taženo především vyšší inflací v období před příštími místními volbami v březnu.

„Ponechali jsme naše předpovědi pro střední a východní Evropu FX beze změny a očekáváme další oslabení turecké liry vůči euru, zatímco česká koruna pravděpodobně získá podporu z odkladu snížení úrokových sazeb do 1. čtvrtletí 24. Úrok zastaví oslabení turecká lira, protože inflace před místními volbami stoupá, říká Roberto Milić, devizový stratég společnosti UniCredit, příští březen.

Když půjdeme do detailu, je jasné, že centrální banky ve střední a východní Evropě obhajovaly holubičí chování, což je patrné zejména na nedávných výsledcích stanovení úrokových sazeb v Maďarsku a Česku, které uzavřely rozhodně jestřábí trend.

Maďarská národní banka (NBH) upozornila na rostoucí rizika pro inflační očekávání a moudře se zdržela slibu konkrétního tempa snižování v další fázi cyklu snižování úrokových sazeb.

Stojí za zmínku, že tuto strategickou opatrnost obklopuje sladění celého souboru měnových nástrojů s pevnou úrokovou sazbou 13 %.

„Anglická národní banka signalizovala dominanci proinflačních rizik pro inflační očekávání a v další fázi cyklu snižování úrokových sazeb se zdržela tempa snižování, protože celý monetární nástroj byl sladěn s úrokovou sazbou na 13 %. “ řekl Milic.

Pokud bude maďarský forint nadále oslabovat a nedojde-li k opatrnému posunu základních tržních výnosů, národní banka Anglie může zvážit úpravu sazby snížení na 50 bazických bodů za měsíc nebo dokonce pozastavení v říjnu.

READ  Německo zapaluje uhlí, prohlubuje vazby s Českou republikou, protože hrozí plynová hrozba

Tato potenciální strategie může trhy překvapit svým agresivním chováním a poskytnout podporu maďarskému forintu.

Směnné kurzy

Jednomyslné rozhodnutí České národní banky (ČNB) ponechat úrokové sazby spolu s následnými komentáři naznačuje, že členové bankovní rady zachovávají jestřábí postoj k trajektorii úrokových sazeb, než naznačoval základní scénář, což posiluje očekávání, že snížení úrokových sazeb bude pokračovat. nezačne dříve než 1. čtvrtletí 2024, což je faktor, který pravděpodobně podpoří českou korunu.

„Rozhodnutí čínské centrální banky ponechat úrokové sazby beze změny bylo přijato jednomyslně a komentáře z tiskové konference, která následovala po rozhodnutí o úrokových sazbách, naznačují, že členové představenstva souhlasí s jestřábím názorem na trajektorii úrokových sazeb, než naznačoval základní scénář,“ řekl Mielich. říká zaměstnancům. .

Pokud jde o polský zlotý, potýká se s naléhavými faktory, jako je zužující se rozpětí převodů, záporné reálné úrokové sazby a finanční rizika, které by všechny mohly vyvolat tlak na pokles a omezovat schopnost manévrovat ke snížení úrokových sazeb.

Nedávné rozšíření dvouletých úrokových diferenciálů vůči euru může do jisté míry podpořit českou korunu a maďarský forint.

Polský zlotý, který je nejméně posílen pozitivním přenosem, může čelit dalšímu oslabení, pokud se Polské národní bance (NBP) nepodaří posílit důvěryhodnost.

„Návrhy na další snižování ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 mohou zvýšit tlak na národní měnu, vezmeme-li v úvahu, že se očekává, že inflace se bude až do čtvrtého čtvrtletí roku 2024 pohybovat kolem 7 %, a udrží tak reálné úrokové sazby v regionu,“ dodává Milić. Negativita,“ nabízí ostrý, ale opatrný postřeh k hospodářské politice polského zlotého. Pozice podle aktuálních faktorů.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *