Aktualizace trhů 1-CEE – české korunové společnosti zvyšují české sazby, přísná očekávání

(parafrázováno vyššími českými cenami)

VARŠAVA (Reuters) – Česká koruna potvrdila ve středu odpoledne, když guvernér centrální banky uvedl, že měnová politika pravděpodobně vstoupí do fáze postupného zpřísňování poté, co banka poprvé od začátku roku 2020 zvýšila úrokové sazby.

Představenstvo České centrální banky ve středu hlasovalo pro zvýšení klíčové dvoutýdenní repo sazby o 25 bazických bodů na 0,50%, aby ve střední Evropě došlo ke zvýšení druhé sazby za tolik dní poté, co maďarští politici v úterý zvýšili výpůjční náklady.

„Vzhledem k tomu, že úrokové sazby rostou jako výchozí možnost, jedinou nejistotou ohledně české měnové politiky je to, jak daleko sazby v příštích čtvrtletích půjdou,“ řekl Liam Beach, ekonom rozvíjejících se trhů společnosti Capital Economics.

Koruna byla vůči euru silnější o 0,51% na 25,388. Úrokové swapy vzrostly o 4–7 bazických bodů.

Jeden obchodník řekl: „(ceny se posunuly) příliš vysoko, podle mého názoru byl posunovač příliš těsný“

Střední a východní Evropa má nejvyšší míru inflace v Evropské unii a v úterý se maďarská centrální banka stala první bankou v bloku, která zahájila cyklus zvyšování sazeb v boji proti rostoucím cenovým tlakům v důsledku pandemie COVID-19.

Zvýšila sazbu politiky na 0,9% z 0,6%, což je mírně větší nárůst, než analytici očekávali, a uvedla, že přezkoumá potřebu dalšího zvyšování na měsíční bázi.

Maďarský forint byl o 0,11% silnější na 350,70.

„Centrální banka překvapila jestřábovou stranu tím, že řekne, že bude poskytovat další zvýšení na měsíční bázi … Navíc, prohlášení mělo jasný posun v tónu, pokud jde o inflační rizika,“ uvedl Morgan Stanley v poznámce. .

V Polsku, kde centrální banka zaujala holubičí tón než její protějšky v Česku a Maďarsku, zlotý poklesl o 0,1% na 4,5263. (Reportáž Alana Sharlisha ve Varšavě, Jasona Hoveta v Praze, Radu-Sorina Marinase v Bukurešti a Anity Komovice v Budapešti; střih Gilesa Elgooda)

READ  Aktualizace 1-CEE-Forint Markets Poté, co maďarská Cenbank ponechala úrokové sazby beze změny, což naznačuje rizika CPI

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.