Aktualizace – Polská jednání s Českou republikou o sporu o těžbě póla končí – Ministerstvo zahraničních věcí

Varšava (Urdupoint News / Sputnik – 5. října 2021) Polský náměstek ministra zahraničí Marcin Pridas v pondělí oznámil, že ukončí veškerá jednání s Českou republikou o těžbě uhlí v Polsku.

Evropský soudní dvůr 20. září rozhodl, že Polsko by mělo uzavřít své uhelné doly, domnívá se, že Brock narušuje dodávky vody a platí České republice 581 777 dolarů denně. O týden později Polsko nabídlo kompenzaci České republice za to, že neuzavřela polární uhelný důl na hranici mezi oběma zeměmi.

„V tuto chvíli nemá smysl pokračovat v jednáních, protože nepřinesla žádný pozitivní výsledek,“ řekl úředník státnímu vysílání Televiza Bolska.

Polsko udělalo vše pro to, aby se s českou stranou dohodlo, odmítl náměstek ministra zahraničí. Polští vyjednavači navštívili Prahu zatím 17krát a české straně představili několik plánů; Varšava však rozhodla, že pohlaví nemají zájem problém vyřešit, pokračoval ministr.

Presidak poznamenal, že Polsko se nyní při řešení této záležitosti zaměří na „evropský směr“.

„Pokud Češi nevidí možnost dohody, negativně to ovlivní polsko-český vztah,“ dodal.

Hádka kvůli dolu by mohla ovlivnit sousedské vztahy, uvedl úředník.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Eva Davydová později v pondělí uvedla, že Polsko navrhlo v dole podepsat s Prahou dvouletou smlouvu, což bylo nepřijatelné, když byla 23 let stále v provozu.

„Podle mezinárodního práva není neobvyklé, že se při ochraně národních zájmů podepisují smlouvy na delší dobu. Polská strana přišla na konci jednání s návrhem, který byl pro Česko nepřijatelný.“ Řekla Davydová.

V květnu 2021 Evropský soudní dvůr nařídil Polsku pozastavit těžbu v polárním uhelném dole. Praha v jeho případě citovala potenciální škody na životech lidí v příhraničních oblastech, včetně nedostatku čisté pitné vody. Polská vláda odmítla rozhodnutí dodržet s tím, že by to narušilo energetickou bezpečnost země.

READ  Český romský sociální pracovník získává prestižní britskou učitelskou cenu

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.