Aktualizace ekonomiky střední a východní Evropy – Střední Evropa ve druhém čtvrtletí oživuje, jak se blokování uvolňuje

(Přidává HDP Bulharska, podrobnosti o měnové politice, další komentář)

(Reuters) – Oživení střední Evropy se ve druhém čtvrtletí zrychlilo, ukázala data v úterý, protože uvolnění blokovacích omezení pomohlo vykompenzovat překážky výroby kvůli problémům s globálním zásobováním.

Maďarská ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 2,7%, aby vedla region, protože její ekonomiky se rok poté, co pandemie koronaviru nejvíce zasáhla, zvýšily.

Rally také zvyšuje cenové tlaky v celém regionu a české a maďarské centrální banky již začaly zvyšovat úrokové sazby, aby udržely inflaci na uzdě.

Podle předběžných údajů zveřejněných v úterý také čtvrtletní hospodářský růst Maďarska předstihl expanzi o 2,0% na sousedním Slovensku a 1,8% na čtvrtletní bázi v Rumunsku.

Bulharsko vzrostlo o 0,4% na čtvrtletní bázi.

Polsko, největší ekonomika regionu, minulý týden mezičtvrtletně vzrostlo o 1,9%, zatímco český čtvrtletní růst nesplnil očekávání na 0,6%.

„Stále vidíme silnou výkonnost tohoto odvětví i oživení domácí poptávky,“ řekl Juraj Kotian, vedoucí makroekonomického a regionálního výzkumu fixních příjmů v Erste Group Bank.

Dodal, že největším rizikem je šíření delta typu koronaviru spolu s globálními problémy s dodávkami.

Roční růst Maďarska o 17,9% a Rumunska o 13,0% byl v roce 1996 vůbec nejrychlejší. Růst Slovenska o 9,6% byl nejrychlejší od roku 2007. Bulharsko se také meziročně rozšířilo o 9,6%. , největší počet od roku 2000.

Nízká základna byla hlavním faktorem, protože středoevropské ekonomiky byly zasaženy ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy se zavřelo mnoho továren, aby pomohly v boji proti šíření viru.

Výrobci se díky následným vlnám infekce naučili přizpůsobit se a zůstat otevření, a to navzdory globálním problémům s dodávkami a dopravou, protože nedostatek čipů přiměl některé výrobce automobilů omezit výrobu.

Ve druhém čtvrtletí pozvolné znovuotevření obchodů a restaurací posílilo ekonomickou aktivitu.

„Znovuotevření ekonomiky mělo pozitivní dopad na všechna odvětví (maďarské) ekonomiky,“ řekl Girgili Soban, analytik banky Takarik v Budapešti.

READ  TZ @ 60: Klíčové oblasti zahraniční politiky Tanzanie

Maďarsko se v červnu stalo první Evropskou unií, která začala zpřísňovat měnovou politiku, následovanou českými tvůrci úrokových sazeb. Obě centrální banky dosáhly většího zisku a trhy očekávají, že další přijdou.

Údaje za druhé čtvrtletí vrhly světlo na polskou centrální banku. Bylo opatrné narušit oživení příliš brzkým zpřísněním, ale někteří tvůrci politik uvedli, že zvýšení sazeb může být možné již v listopadu.

Analytici v Rumunsku se rozcházejí v otázce, zda dojde ke zpřísnění v listopadu nebo na začátku roku 2022.

Další zprávy od Jasona Hofitta v Praze, Anity Komovice a Giergeli Zacache v Budapešti, Tsvetelia Tsolova v Sofii a Luisy Ely v Bukurešti; Úpravy Tomasz Janowski

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.