Aktualizace 1 – Evropská komise schvaluje český plán obnovy na 7 miliard eur, stanoví podmínky

(Zahrnuje výzvu EU k transparentnosti, reakci PM)

Brusel 19. července (Reuters) – Evropská komise ve středu schválila plán České republiky na 7 miliard eur, aby byla ekonomika zelenější a digitálnější.

Projekt bude financován z grantů EU do roku 2026. Po schválení ministry financí EU obdrží Čechov 10 910 milionů předběžného financování projektů očekávaných v rámci režimu.

Všech 27 zemí je součástí úsilí získat peníze z plánu obnovy 800 800 miliard EU (943 miliard USD).

Komise, která rozhodla, že český premiér Andrzej Babis je ve střetu zájmů jako konečný vlastník podnikatelského impéria financovaného EU, uvedla, že Česká republika musí zlepšit transparentnost při rozdělování finančních prostředků a předcházet střetu zájmů.

„(Česká strana) obdržela stanovisko příslušného auditora z důvodu nedostatku účinných opatření zaměřených na prevenci, odhalování a nápravu případů střetu zájmů,“ uvedla Komise ve svém plánu pro Radu Evropy, aniž by zmínila jakékoli firmy nebo společnosti.

„Budou vytvořeny vyhrazené milníky, aby bylo zajištěno, že tyto nedostatky budou vyřešeny před první žádostí o platbu,“ uvedl plán.

Když byl Bobbis dotázán na tuto záležitost, když obdržel plán od předsedy komise Ursuly van der Leyen, řekl, že si není vědom žádných formálních problémů na české straně.

Kromě auditů a regulace komise uvedla, že země musí zlepšit bezpečnost oznamovatelů, posílit její soudní systém, lépe shromažďovat a analyzovat údaje o korupci a stanovit pravidla pro propagandu.

Komise uvedla, že Chezia plánuje vynaložit 42% svých peněz na dosažení klimaticky neutrálních cílů, včetně investic do obnovitelné energie, modernizace dálkového vytápění, výměny uhelných kotlů a zlepšení energetické účinnosti bytových a veřejných budov.

Projekt zahrnuje ochranu přírody a vodní hospodářství a investice do udržitelné mobility.

Praha investuje 22% svých celkových investic do zvýšení relevantnosti ekonomiky pro digitální věk, včetně investic do digitální infrastruktury, digitalizace veřejné správy, správy zdravotnictví, spravedlnosti a stavebních povolení.

READ  Oliver Konig zajišťuje jízdu Orelac Kawasaki

Součástí projektu jsou také opatření na posílení digitálních schopností českých občanů na všech úrovních. (Reportoval Robert Mueller v Bruselu, John Stroopzewski, Praha; William McLean Editing)

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *