Aktualizace 1- Centrální banka Rumunska drží úrokové sazby a očekává vysokou inflaci

(přidává podrobnosti)

Bukurešť (Reuters) – Rumunská centrální banka v pátek ponechala svou referenční úrokovou sazbu beze změny na 1,25 procenta, ale uvedla, že si udrží přísnou kontrolu nad likviditou peněžního trhu, protože krátkodobá inflace bude mnohem vyšší, než se původně očekávalo.

Většina analytiků oslovených agenturou Reuters očekává, že centrální banka zvýší úrokové sazby na konci prvního čtvrtletí roku 2022, ale do té doby bude využívat tržní likviditu jako způsob zpřísnění politiky bez dalšího narušení deficitu běžného účtu, který v lednu vzrostl . Březen nejrychlejším tempem za 14 čtvrtletí.

Banka uvedla, že revidovala své prognózy inflace pro rok 2021 a 2022 nad 4,1%, respektive 3,0%, a to zejména díky vyšším cenám energií.

Přestože se letos očekávalo, že inflace překročí svůj 1,5-3,5% cíl, banka uvedla, že v roce 2022 očekává mírný návrat pod horní hranici.

„Významné zvýšení cen energií v červenci … posunulo roční míru inflace nad dříve očekávané úrovně, nad rozsah variací kolem cíle, což pravděpodobně posílí a rozšíří křížový inflační dopad faktorů na straně nabídky,“ uvedla banka ve svém prohlášení.

Tvůrci politik zveřejní své nejnovější prognózy inflace 9. srpna.

Maďarské a české centrální banky již zvýšily úrokové sazby v boji proti inflaci, jako první v Evropské unii tak učinily od začátku pandemie.

Vysoký rumunský rozpočet a deficit běžného účtu zabránily centrální bance snížit náklady na půjčky jako její vrstevníci, což podle analytiků poskytlo určitý prostor, než počkat, než se vydá na túru. V červenci guvernér Mugur Isarsko uvedl, že banka vyhodnocuje harmonogram návratu k normalizaci politiky.

Rumunský leu byl v pátek vůči euru o 0,1% slabší a v letošním roce celkově klesl o 1,0%, což je u regionálních vrstevníků nižší výkon. (Reportáž Louisa Elyová; Úpravy Susan Fentonové)

READ  Architektura Chalk Stone a Fieldstone pro provincii Bonn homme

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *