Aktivista: Běloruský běžec plánuje požádat o azyl v Polsku

Kristina Tsimanoskaya uvedla, že Běloruská nadace sportovní solidarity koupila 4. srpna letenku z Tokia do Varšavy.

Skupina aktivistů v pondělí uvedla, že běloruská olympijská běžkyně plánuje požádat o azyl v Polsku poté, co úřady uvedly, že se ze strachu o své bezpečí pokusila vnutit svůj domov.

Podle Nadace běloruské sportovní solidarity Vadima Krivoševa sportovec Kristina Tsimanoskaya žádá o vízum na polské ambasádě v Tokiu. Pro agenturu Associated Press řekl, že si skupina koupila letenku na letadlo směřující do Varšavy 4. srpna.

Zdá se, že současné konfrontace začaly poté, co Tsimanoskaya kritizovala úředníky za to, jak řídili její tým. Zimanoskaya, který měl v pondělí závodit na olympijské dvoustovce, na svém Instagramu uvedl, že se štafety 4×400 zúčastnil, přestože se této akce nikdy neúčastnil.

Tsimanoskaya ve filmové zprávě, která byla přenášena na sociální média, řekl, že byl pod tlakem představitelů běloruského týmu a požádal o pomoc Mezinárodní olympijský výbor.

„Jsem pod tlakem a snaží se mě vytlačit ze země bez mého souhlasu,“ řekl 24letý běžec.

Běloruská autoritářská vláda se po prezidentských volbách před rokem zapojila do brutálního zásahu proti nesouhlasu, který vyvolal bezprecedentní vlnu protestů. Autokratický prezident Alexander Lukašenko nedávno neúnavně pronásledoval disidenty, mimo jiné zatýkáním letadel pro Minsk.

Podle Sports Foundation se na Zimanoskaya zaměřili vládní příznivci a sportovci požádali o pomoc skupinu.

Agentuře Associated Press to v rozhovoru řekl mluvčí BSSF Alexander Obikin.

Zimanoskaya zavolal japonskou policii na letiště Haneda a do letadla do Istanbulu nenastoupil. Zástupci ministerstva zahraničí později dorazili na letiště, řekl Obiken.

Některé skupiny a státy bagatelizují vážnost tohoto tvrzení a říkají, že to běžcům pomáhá. Polsko a Česká republika poskytly podporu a japonské ministerstvo zahraničí uvedlo, že spolupracuje s Mezinárodním olympijským výborem a organizátory olympijských her v Tokiu.

READ  Přijeďte na jižní Moravu nejen za vínem

MOV, který byl před olympijskými hrami v Tokiu ve sporu s Běloruským národním olympijským výborem, uvedl, že zasáhl.

„Mezinárodní olympijský výbor … situaci vyšetřuje a hledá vysvětlení od National Oil Corporation,“ uvedl v prohlášení.

Mnoho kritiků běloruské vlády uprchlo do Polska. „Máme humanitární víza a můžeme se svobodně věnovat sportovní kariéře v Polsku,“ uvedl na twitteru náměstek ministra zahraničí Marcin Bojdach.

Český ministr zahraničí Jakob Slawhanek také tweetoval, že Česká republika nabídla azyl.

„Pokud se rozhodne to přijmout,“ napsal, „uděláme vše, co je v našich silách, abychom jí pomohli.“

Prezident Lukašenko a jeho syn Viktor stál v čele běloruského národního olympijského výboru více než 25 let.

Mezinárodní olympijský výbor zakázal Lukašenkovi účast na olympijských hrách v Tokiu. Mezinárodní olympijský výbor vyšetřoval stížnosti na odvety a zastrašování sportovců v reakci na protesty po prezidentských volbách v srpnu loňského roku.

Mluvčí běloruského olympijského týmu na žádost o komentář nereagoval.

V květnu byli běloruské představitelé obviněni z letu osobním letadlem do Minsku, aby zatkli novináře a aktivistu Ramana Plata Sevicha a jeho ruskou přítelkyni.

Šejk Lukašenko tvrdil, že v letadle hrozila bomba, proto bojovníci přispěchali, aby ji donutili přistát, ale představitelé Evropské unie ji obvinili z leteckého pirátství.

Platasevič, který provozoval kanál v aplikaci pro zasílání zpráv sloužící k organizování demonstrací proti převzetí Lukašenka, opustil své rodné město v roce 2019, aby se dostal do Litvy, aby unikl příchodu KGB do Běloruska.

Zimanuskaya již soutěžil s Běloruskem v první atletický den v pátek na Národním stadionu v Tokiu. V prvním kole s časem 11,47 s na 100 metrů skončila čtvrtá a nepohnula se vpřed.

Spisovatelka Associated Press Daria Litvinova přispěla k této zprávě z Moskvy.

READ  Kterých sedm vůní vám s největší pravděpodobností pomůže usnout?

Další AP olympiáda: https://apnews.com/hub/2020-tokyo-olympics a https://twitter.com/AP_Sports

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.