Aby projevil podporu, britský premiér se v Kyjevě setkal s Ukrajincem Zelenským

Aby projevil podporu, britský premiér se v Kyjevě setkal s Ukrajincem Zelenským

(Reuters) – Brit Boris Johnson, jeden z nejsilnějších podporovatelů Ukrajiny, přiletěl v sobotu do Kyjeva, aby přislíbil přísnější sankce proti Rusku a nabídl více obranných zbraní prezidentu Volodymyru Zelenskému, což je krok, který by podle ukrajinského prezidenta měli následovat i ostatní.

Na tajném setkání, dokud se Johnson neobjevil v ukrajinském hlavním městě, oba vůdci upevnili úzké vazby, které pěstovali od ruské invaze na Ukrajinu 24. února. Tento krok uzavírá týdny tlaku Johnsona, aby se setkal se Zelenským.

S oběma muži stojícími na pódiu před kamerami se vzájemně chválili za spolupráci od ruské invaze, kterou Moskva označila za „zvláštní operaci“ s cílem odzbrojit a „diskreditovat“ svého souseda. Zelenskyj popis odmítá a říká, že Rusko je odhodláno zničit jeho zemi.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

„Musíme vyvíjet stále větší tlak na Ruskou federaci, usilovněji pracovat na pomoci ukrajinskému lidu bránit ji před Ruskou federací a zpřísňovat sankce,“ řekl Zelenskyj.

„Další demokratické západní země by měly následovat příklad Velké Británie. Je čas na úplné embargo na ruské energetické dodávky a na zvýšené dodávky zbraní k nám.“

Johnson odpověděl: „Budeme pracovat s našimi partnery na eskalaci ekonomického tlaku a budeme pokračovat v posilování sankcí vůči Rusku týden po týdnu.“

Dodal, že opatření budou zahrnovat odklon od používání ruských uhlovodíků.

Jeho kancelář na Downing Street již dříve uvedla, že Británie dodá zemi 120 obrněných vozidel a nové protilodní raketové systémy.

READ  Saúdská dohoda s Íránem znepokojuje Izrael a otřásá Blízkým východem

Johnsonovi spolupracovníci tvrdí, že oba vůdci spolu mluvili téměř denně od chvíle, kdy Rusko zahájilo masivní invazi na Ukrajinu.

Britský vůdce, pod tlakem kvůli údajným večírkům ve své rezidenci v Downing Street během uzamčení COVID-19, hlasitě podporoval Zelenského.

Dříve v sobotu kancelář ukrajinského vůdce zveřejnila fotografie, na kterých jsou dva muži chatující přes stůl.

Mluvčí Downing Street řekl, že Johnson se se Zelenským setkal „na projev solidarity s ukrajinským lidem“.

Na kanálu Zelenského Telegram byl Johnson popsán jako „jeden z nejzásadnějších odpůrců ruské invaze, průkopník v uvalování sankcí na Rusko a poskytování obranné podpory Ukrajině“.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Další zprávy od Pavla Politiuka, Elizabeth Piper, Williama Schomberga a Natalie Zenets; Psaní Nerijus Adomaitis; Střih Angus McSwan, Alex Richardson a Jean Harvey

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *