9 Ženská matematika, o které byste bez hlavy IX pravděpodobně nikdy neslyšeli

Ve čtvrtek uplyne 50 let od podepsání jedné z nejdůležitějších právních předpisů.

Dne 23. června 1972 podepsal tehdejší prezident Richard Nixon zákon Hlavu IX dodatků ke vzdělávání, která uváděla:

„Žádná osoba ve Spojených státech nesmí být na základě pohlaví vyloučena z účasti na jakémkoli vzdělávacím programu nebo aktivitě, na kterou se poskytuje federální finanční pomoc, ani jí nebudou odepřeny výhody, ani nebude vystavena diskriminaci.“

Od podepsání legislativy se krajina sportu navždy změnila s příležitostmi, které vytvořil pro atletky.

Ačkoli za posledních 50 let byly postiženy miliony atletek, na památku této legislativy zde uvádíme devět legendárních atletek, o kterých byste možná nikdy neslyšeli, nebýt Hlavy IX.


Billie Jean Kingová

Červenec 1964: Americká tenistka Billie Jean Moffett (později King) se objeví v zápase během semifinále dvouhry žen ve Wimbledonu. (Dennis Olds/Central Press/Getty Images)

King, obhájce zákona o devátém dějství, který šel do Kongresu svědčit jménem svého povolení, je jedním z nejlepších tenistů všech dob, když vyhrál všechny čtyři majory a 12 titulů ve dvouhře na Grand Slamu. Získala také 16 grandslamových titulů ve čtyřhře a 11 ve smíšené čtyřhře.

inzerát


Cheryl Miller

Fotografie od Davida Madisona. (Getty Images)

Miller, jeden z největších basketbalistů – mužů i žen –, kteří kdy hráli, pomohl v 80. letech zvednout ženský basketbal do nečekaných výšin. Ve hře na střední škole získala 105 bodů, na vysoké škole nasbírala přes 3000 bodů za kariéru a vyhrála dva národní šampionáty v jižní Kalifornii. Kromě toho byla členkou amerického ženského basketbalového týmu, který získal zlatou medaili na Letních olympijských hrách v roce 1984.


Alison Felixová

Američanka Alison Felixová se usmívá v cíli soutěže žen na 200 metrů na mítinku Diamantové ligy Golden Gala Pietro Mennea v Římě, čtvrtek 9. června 2022 (AP Photo/Andrew Medichini) (Copyright 2022 Associated Press. Všechna práva vyhrazena)

Na loňských letních olympijských hrách v Tokiu se Felix stala nejvíce vyznamenanou atletkou všech dob – muž nebo žena – ze Spojených států, když získala svou celkově 11. medaili.Felix startovala na posledních pěti letních olympijských hrách.

READ  Andreescu skóruje v úvodu sezóny na trávníku i přes potíže na podání v Berlíně

Michael Akers

Foto Gilbert Ewendt/Corbis/VCG. (Getty Images)

Než hráčky jako Mia Hamm, Megan Rapinoe nebo Carli Lloyd získaly uznání jako vlivné fotbalistky ženského národního týmu Spojených států, byla Akers hvězdou indiánského fotbalu.

Akersová byla v roce 2002 vyhlášena FIFA Women’s Player of the Century a v roce 1991 byla vůbec poprvé hráčkou Světového poháru žen, když během akce v Číně vstřelila 10 gólů a dovedla Spojené státy k titulu.

inzerát

Akers byl klíčovým hráčem v týmu USA, který vyhrál mistrovství světa 1999.


Serena Williamsová

Američanka Serena Williamsová vrací míček během svého tenisového zápasu ve čtyřhře s Anasem Jabeur z Tuniska proti Mari Bozkové z České republiky a Sara Sorribes Tormo ze Španělska na Eastbourne International Tennis Championships v Eastbourne, Anglie, v úterý 21. června 2022. AP Photo /Kirsty Wigglesworth) (Copyright 2022 Associated Press. Všechna práva vyhrazena)

Pravděpodobně nejlepší tenistka všech dob Williamsová získala 23 grandslamových titulů ve dvouhře a 319 týdnů byla na žebříčku světové jedničky.

Vyhrála také 14 grandslamových titulů ve čtyřhře.


Simone Bilesová

SOUBOR – Američanka Simone Bilesová končí na kladině během finále ženské varhanní umělecké gymnastiky na Letních olympijských hrách 2020, úterý 3. srpna 2021 v japonském Tokiu. Bilesovy zážitky z roku 2021 a to, jak o nich mluvila, pomohly vést silný rozhovor o emočním zdraví sportovců. (AP Photo/Ashley Landis, soubor) (Copyright 2021 Associated Press. Všechna práva vyhrazena)

Bilesová je široce považována za nejlepší gymnastku všech dob, vyhrála čtyři zlaté olympijské medaile, sedm olympijských medailí celkově a 19 zlatých z mistrovství světa ve své kariéře.

Vyhrála soutěž ve víceboji na olympijských hrách v Riu 2016 a pětkrát na mistrovství světa.


Jackie Joyner-Kersee

Foto Mike Powell/Allsport/Getty Images (Getty Images)

Joyner-Kersee, považovaná za nejlepší atletickou hvězdu ze Spojených států, vyhrála zlaté medaile v sedmiboji na Letních olympijských hrách 1988 a 1992 a celkově získala šest olympijských medailí.

READ  Ford Mustang vyhrál šesté po sobě jdoucí nejprodávanější sportovní kupé na světě

Získala medaile na čtyřech různých olympiádách.


Nancy Lopez

Nancy Lopezová trefila 16. místo během prvního kola Colgate Women’s European Golf Championships v anglickém Snigdale. (Getty Images)

Lopez, dominantní golfista v 80. a 90. letech, vyhrál 48 turnajů LPGA a tři majory.

Čtyřikrát se stala hráčkou roku LPGA Tour a třikrát vyhrála titul Money on the Tour. V roce 1987 byla uvedena do Světové golfové síně slávy.

inzerát


Bonnie Blair

Foto: Simon Prouty/Getty Images (Getty Images)

Pravděpodobně největší americký rychlobruslař všech dob Blair vyhrál na třech zimních olympijských hrách v letech 1988 až 1994 pět zlatých medailí a jeden bronz.

Na každé z těchto tří olympijských her v Calgary, Albertville a Lillehammeru vyhrála běh na 500 m. Získala také zlaté medaile na třech různých světových šampionátech.

Je nějaká další atletka, která není na tomto seznamu a kterou byste ráda upozornila na 50. výročí Hlavy IX? Dejte nám vědět v komentářích níže.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *