9 důvodů, proč je Panama oblíbeným místem pro každého, kdo chce odejít do mezinárodního důchodu

Samotné bohaté přírodní rysy Panamy činí ze středoamerického národa pro důchodce zjevnou volbu. Je těžké polemizovat s krásnými plážemi, zelenými deštnými pralesy a teplým tropickým podnebím. Přidejte vynikající a cenově dostupnou zdravotní péči a důchodové vízum, které nabízí velké slevy pro seniory, a případ je ještě silnější pro odchod do důchodu v malém šíji.

Panama, dříve známá jako její slavný kanál, byla v posledních letech volbou rostoucího počtu důchodců z celého světa. V lednu 2021, kdy Mezinárodní bydlení Panama sdílela seznam nejlepších míst k odchodu do důchodu po celém světě a umístila se na druhém místě mezi 10 nejlepšími místy pro odchod do důchodu, na druhém místě za sousední zemí, Kostarikou.

Rozhodně vidím přitažlivost při mé návštěvě Panamy před několika lety. Panama má nejen snadný přístup k Tichému oceánu a Karibiku, ale také se může pochlubit kávovými plantážemi v horách a úžasně krásnými ostrovy San Blas.

Když jsem cestoval z jednoho konce země na druhý, potkal jsem několik amerických důchodců v zahraničí, užívali si pohodový oběd na zastíněné terase v kuriózním horském městečku Phuket nebo na plážích na tichomořské straně země. Pamatuji si, že jsem si myslel, že tito expati mohou být na něčem!

Stále se musím vrátit do Panamy, abych žil na plný úvazek, ale malá plážová města a okouzlující města stále volají mé jméno.

Z mých vlastních zkušeností a po konzultaci s expaty, kteří již žijí v Panamě, je zde devět důvodů, proč je Panama tak oblíbená mezi důchodci hledajícími mezinárodní destinaci.

Cindy Parks

1. Je to rychlý let ze Spojených států

Cesta kolem 3 hodin přinese americkým cestujícím do Panama City z řady hlavních uzlů, což z Panamy učiní poměrně snadnou cestu ze Spojených států.

Jackie Lang, který se přestěhoval do Boquete v roce 2010, mi řekl: „Pokud se důchodce stěhuje ze Severní Ameriky, velkou výhodou je, jak blízko je Panama. Panama je vzdálená pouze 2,5 hodiny z Miami nebo 3,5 hodiny z Houston. “

Také jsem zjistil, že jelikož je Panama ve východním standardním čase, můj let tam a zpět nevedl ke stejné úrovni zpoždění, jaké jsem zažil při cestování do Evropy nebo Asie.

2. Podnebí je ideální

Díky své poloze v jižní oblasti Střední Ameriky zažívá Panama tropické počasí s teplými teplotami po celý rok. Pokud máte rádi rozsah 80 stupňů jako já, pak je Panama dokonalá. Průměrné vysoké teploty v Panamě zůstávají po celý rok v polovině 80. let, s výjimkou března a dubna, kdy průměry dosahují 90 stupňů.

Lange poznamenala, že strávila dva roky návštěvou 10 různých zemí, než se rozhodla přestěhovat do Panamy ze svého bývalého domova v Dallasu.

READ  Česká koruna roste s tím, jak centrální banka opouští fixaci na euro

„Vybral jsem si Panamu, protože je skvělé počasí, protože bydlím v Boquete. Nepotřebujete klimatizaci ani topení. Řekla, že je svěží a zelená po celý rok.“

Je však důležité si uvědomit, že vlhkost a déšť přicházejí s tropickým podnebím.

James R. „Bývalý obyvatel Dallasu, který žije v Casco Viejo, vlhké podnebí jako hlavní nevýhoda. Na otázku, zda existují nevýhody odchodu do důchodu v Panamě, odpověděl: „Ano – prší 200krát ročně.“

3. Existuje mnoho emigrantů

Protože Panama již má velký počet mezinárodních důchodců, Lange uvedl, že přechod by mohl být pro nováčky plynulejší.

„Je jednodušší přizpůsobit se nové zemi, když existuje mnoho dalších emigrantů z vaší země nebo sousední země,“ řekla.

Kromě poskytování kamarádství Lang uvedl, že množství emigrantů také umožňuje odejít do důchodu v Panamě, aniž by mluvil španělsky.

„Mnoho Panamčanů mluví anglicky, ale někteří ne,“ řekla. „Ve městech s vysokou koncentrací emigrantů se bude mluvit anglicky.“

Také jsem zjistil, že komunikace v Panamě byla docela snadná jen s mými základními znalostmi španělštiny. Mnoho mladých lidí, s nimiž jsem hovořil, mluvilo plynně anglicky a další byli ochotni se pokusit překlenout tuto propast.

U některých lidí, kteří odcházejí do důchodu na mezinárodních místech, může počet emigrantů snížit skutečný zážitek. Naštěstí kromě měst, která jsou oblíbená u krajanů, jako je Boquete, existuje spousta možností v daleké Panamě.

Cindy Parks

4. Existují pláže a hory

Panama je sice malá, ale nabízí překvapivě rozmanitý terén. Na západě a jihu je Tichý oceán se svými širokými písečnými plážemi a velkými vlnami. Karibské moře se nachází na severu a východě se všemi typickými tropickými prvky, jako jsou krásné chráněné pláže a deštné pralesy. Na západní straně, poblíž hranic s Kostarikou, jsou hustá pohoří se zelenými listy.

Důchodkyně Denise Hadley uvedla, že se se svým manželem Garym nedávno přestěhovala do Nueva Gorgona, malé plážové komunity, která se nachází 50 mil západně od Panama City, poté, co prozkoumala místa jako Belize, Ekvádor a Kostarika. Během svého působení v Panamě navštívili karibskou destinaci Bocas del Toro, kde si poprvé vyzkoušeli potápění, a také horské město Boquete.

„Bocas del Toro bylo naše oblíbené místo k návštěvě,“ řekla a nazvala jej „velmi uvolňujícím“ s dobrými restauracemi a krásnými plážemi.

5. Životní náklady jsou nižší

V závislosti na tom, odkud pocházíte, budou podle expertů životní náklady v Panamě pravděpodobně nižší. Ve skutečnosti všichni expati, se kterými jsme hovořili, uváděli jako hlavní výhodu nižší životní náklady.

Lange, který žije v Panamě 11 let, uvedl, že životní náklady jsou mnohem nižší než v Texasu. Například dříve platila 300 $ měsíčně za elektřinu, ale nyní platí 25 $ měsíčně. Řekla, že služby mobilních telefonů, daně z nemovitosti, pojištění domů a automobilů a jídlo jsou také v Panamě levnější.

READ  Etické banky varují, že investice do zbraní podněcují válku

Hadley, který se přestěhoval z oblasti Portlandu v Oregonu, uvedl, že náklady na bydlení jsou také nižší.

„Pronajímáme si moderní apartmán na pláži o rozloze 1 500 metrů čtverečních s nádherným výhledem na hory a pláž,“ řekla. „Je to více než 1400 $ za elektřinu a internet.“ V Portlandu uvedla, že tato částka pokryje „střední byt s jednou ložnicí“, bez odpadků a vody.

James R. Zaplatí asi 60 procent z toho, co zaplatil v Dallasu, aby udržoval stejný životní styl, aniž by cokoli omezoval.

Lange, která nabízí zájezdy prostřednictvím své společnosti Transfery po Panamě„Řekl, že Panama nabízí celou řadu cenových rozpětí – od 200 $ měsíčně za domy s jednou ložnicí až po„ McMansions “o rozloze 5 000 čtverečních stop. Obecně jsou však životní náklady nižší než v Severní Americe, „pokud se nepřestěhujete do Panama City nebo Coronado,“ řekla.

6. Důchodci dostávají speciální výhody

Kromě nižších obecných životních nákladů důchodci v Panamě těží také ze systému slev pro důchodce Pensionado. Mezinárodní bydlení Vyzývá k „nejatraktivnějšímu programu důchodových dávek, který dnes najdete kdekoli na světě … a program je otevřen cizincům.“

V Panamě V důchodu„Nebo důchodci mají nárok na řadu slev, které výrazně převyšují velké slevy nabízené v jiných zemích. Například dostanou 50 procent zábavy, jako jsou filmy, koncerty a sportovní události; 30% sleva na ceny autobusů, lodí a vlaků; 25% sleva na letenky; 25% sleva na účty za energii. 30% až 50% sleva na hotely; A 15 procent nemocničních účtů (pokud neplatí pojištění).

Program také nabízí jednorázové prominutí poplatků za dovoz zboží pro domácnost až do výše 10 000 USD.

„Většina důchodců dostává vízum Pensionado, které vyžaduje pouze celoživotní příjem 1 000 $ měsíčně pro jednu osobu nebo 1 250 $ pro pár,“ uvedl Lang. „Ano, za to můžete žít v Panamě!“

The Ambasáda Panamy Je třeba poznamenat, že žádosti o víza musí být v Panamě podávány prostřednictvím právníka. V závislosti na právním zástupci Lange uvedl, že získání víza pro manželský pár stálo asi 1 500 dolarů.

7. Zdravotní péče je dostupná

Odborníci tvrdí, že i když je zdravotní péče mnohem levnější než dříve, je vynikající.

„Zdravotní péče je levná!“ Za každou návštěvu stojí lékaře 12 dolarů, řekl Hadley.

Lange popisuje zdravotní péči v Panamě jako „vynikající a dostupnou“, kde většina lékařů mluví plynně anglicky. Expati v Panamě dále tvrdí, že zdravotní pojištění je relativně levné.

8. Je to bezpečné

Podle zprávy poradního sboru pro zámořskou bezpečnost, partnerství mezi americkým ministerstvem zahraničí a soukromou bezpečnostní komunitou, zůstává Panama ve srovnání s ostatními středoamerickými zeměmi v bezpečí.

READ  Podpis Joe Harta ukazuje sílu Celticu v rukou trenéra Jablonce, když vítá zlepšení soupeřů Evropské ligy

Zpráva však varuje, že míra kriminality je v některých provinciích (Colón, Panama, Herrera a Cheriki) relativně vysoká, kde je vloupání problémem v obydlených i neobydlených obydlích.

Lidé, kteří žijí v Panamě, však tvrdí, že se tam cítí bezpečně.

Lange, jejíž manžel zemřel v roce 2017, uvedla, že se v noci pravidelně potuluje po městě a nikdy se necítila nejistá. „Jako svobodná žena se cítím úplně v bezpečí,“ řekla. „Za těch 11 let, co jsem žil v Panamě, jsem neměl žádný problém.“

Hadley souhlasí. „Pokud jde o bezpečnost, cítím se tady naprosto bezpečně.“ „Nikdy jsem necítila sebemenší hrozbu,“ řekla.

Cindy Parks

9. Místní obyvatelé jsou přátelští

I jako návštěvníci jsme se se svými společníky setkali s přátelskými a ochotnými lidmi téměř výlučně v Panamě – od majitelů hotelů, ve kterých jsme zůstali, až po domorodé obyvatele Guna Yala, kteří nás hostovali na jejich ostrově na ostrovech San Blas, obchodníkům, kteří prodávali mořské plody ceviche na rybím trhu v Panama City.

Expats, kteří tam žijí, vyprávějí podobné zkušenosti.

„Hlavní výhodou je, že se zde cítíme velmi vítáni,“ řekl Hadley. „Většinou byli všichni tak laskaví a ochotní.“

Panama nabízí pro Lange atmosféru minulosti, ale s moderním komfortem.

„Život v Panamě mi připomíná, jaký byl život ve Spojených státech v 60. a 70. letech, ale s vysokorychlostním internetem, kabelovou televizí a mobilními telefony,“ řekla. „Panamané mají silné rodinné hodnoty. Země není tak rozdělená jako Severní Amerika.“

Stejně jako u každého velkého pohybu je však užitečné pro lidi, kteří uvažují o odchodu do důchodu v Panamě, navštívit na chvíli a prozkoumat různé regiony.

„Musíte se naučit relaxovat a užívat si pozitivních věcí,“ řekl James R.

Jedna nevýhoda: Expats často zjistí, že ve svém novém domově nemohou dostat produkty, na které jsou zvyklí, a Panama není výjimkou. Lange uvedl, že ve městech, kde lidé žijí, nejsou k dispozici některé známé předměty, což vyžaduje, aby při nakupování jeli na dlouhou vzdálenost. Naznačila však, že objednávka z Amazonu může tento problém často vyřešit.

Odborné rady: Jedním z utěšujících aspektů návštěvy Panamy ze Spojených států je, že ačkoli je panamská balboa jednou z oficiálních měn, americký dolar je v Panamě také zákonným platidlem a je široce přijímán po celé zemi.

Pro nejlepší věci, které můžete v Panamě dělat jako návštěvník nebo expat, podívejte se na těchto 8 důvodů, proč se do Panamy zamilovat.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *