3 chybí při sesuvu půdy ve švýcarských Alpách kvůli silným dešťům, které způsobily bleskové povodně

3 chybí při sesuvu půdy ve švýcarských Alpách kvůli silným dešťům, které způsobily bleskové povodně

VÍDEŇ (AP) – Tři lidé se v sobotu pohřešovali poté, co silné bouřky a déšť na jihovýchodě Švýcarska způsobily sesuv půdy, oznámily švýcarské úřady.

Žena byla nalezena živá poté, co ji pohřbily sesuvy půdy v alpském údolí Messox v Graubündenu. Záchranná akce pro další tři stále probíhá.

Sesuv kamenů zasáhl skupinu domů v obci Lostalo. Záchranáři hledali celou sobotu pomocí bagrů a speciálně vycvičených pátracích psů. William Cloutier ze švýcarské policie, který vede záchranné operace, řekl místním médiím, že doufal, že tři pohřešovaní budou nalezeni živí.

Švýcarská prezidentka Viola Amherdová uvedla, že byla šokována rozsahem škod.

„Moje myšlenky jsou s těmi, kterých se to týká, děkuji záchrannému personálu za jejich neúnavné úsilí v této obtížné situaci,“ řekl Amherd v programu X.

Železnice Matterhorn-Gotthard v sobotu večer oznámila, že obnoví provoz mezi Zermattem a vesnicí Tach, kde budou k dispozici autobusy pro nepřetržitou dopravu.

Zermatt, který se nachází v jižním kantonu Wallis, poblíž slavné hory Matterhorn, byl v pátek a sobotu odříznut od okolního světa poté, co silný déšť a tající sníh způsobily vylití řeky Matterwispa.

Dramatická videa ukazovala, jak se říčka protékající Zermattem mění v bahnitou bystřinu, která částečně zaplavuje ulice v oblíbeném lyžařském středisku.

Pohotovostní složky v kantonu Wallis byly uvedeny do stavu nejvyšší pohotovosti ohledně hladiny řeky Rhony, která v sobotu dosáhla svého vrcholu. Úřady v sobotu evakuovaly 230 obyvatel a postižena byla zejména obec Chipes, která se nachází na levém břehu řeky Rhony.

Úřady varovaly obyvatele, aby se vyhýbali spodním částem svých domů, včetně sklepů, aby se drželi dál od tekoucích řek a neparkovali auta na mostech. Lidem bylo také doporučeno, aby povodně z bezpečnostních důvodů nenatáčeli.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *