21tunová čínská raketa spadne na Zemi po startu vesmírné stanice

Nesl 23tunovou střelu Long March 5B Laboratorní jednotka Wentianodstartovala z ostrova Hainan v neděli 24. července ve 14:22 místního času a loď se úspěšně připojila k čínské orbitální pozici.
Její mise je splněna, raketa nekontrolovaně sestoupila do zemské atmosféry a není jasné, kde přistane. Nekontrolované sazby představují potřetí, kdy byla země svědkem byl obviněn Nesprávné zacházení s vesmírným odpadem z raketového stupně.
Michael Byers, profesor na University of British Columbia a autor Nedávná studie o riziku obětí z vesmírného odpadu.
Byers vysvětlil, že vesmírný odpad představuje pro člověka velmi malé nebezpečí, ale že větší kusy mohou způsobit škody, pokud přistanou v obydlených oblastech. Byers řekl, že kvůli nárůstu vesmírné smetíTyto malé příležitosti jsou však stále pravděpodobnější, zejména na globálním jihu, podle výzkumu publikovaného v přírodní astronomie Časopis, kde je pravděpodobnost dopadu raket v zeměpisných šířkách Jakarta, Dháka a Lagos téměř třikrát vyšší než v New Yorku, Pekingu nebo Moskvě.

„Tomuto riziku se lze zcela vyhnout, protože jsou nyní zavedeny technologie a návrhy misí, které mohou zajistit kontrolované návraty (obvykle v odlehlých oblastech oceánu) spíše než nekontrolované, a proto zcela náhodné návraty,“ uvedl e-mailem.

Holger Kraj, šéf Úřadu pro vesmírný odpad Evropské kosmické agentury, uvedl, že mezinárodní osvědčenou praxí je provádět řízený návrat, zaměřený na vzdálenou část oceánu, kdykoli je riziko obětí příliš vysoké.

Dodal, že návratová oblast rakety byla geograficky omezena mezi 41 stupni jižně a 41 stupni severně od rovníku.

Americké vesmírné velitelství uvedlo, že podle mluvčího bude sledovat pád čínské rakety na Zemi.

V závislosti na měnících se povětrnostních podmínkách lze přesný bod vstupu raketového stupně do zemské atmosféry „určit pouze během několika hodin od jeho opětovného vstupu,“ řekl mluvčí, ale odhaduje se, že znovu vstoupí do zemské atmosféry 1. srpna.

READ  Čína oznámila plány na novou misi k vyhnání asteroidů

18th Space Defense Squadron, součást americké armády, která sleduje operace opětovného vstupu, bude také poskytovat denní aktualizace o své poloze.

CNN se obrátila na čínskou kosmickou agenturu s posádkou, aby se k tomu vyjádřila.

Vesmírný odpad vážící více než 2,2 tuny je obvykle transportován na určené místo na své první oběžné dráze kolem Země, řekl Jonathan McDowell, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

„Jde o to, že velké objekty se obvykle nedostanou na oběžnou dráhu bez aktivního řídicího systému,“ řekl.

Bez „žádného aktivního řídicího systému, bez motoru, který by bylo možné znovu nastartovat a přivést jej zpět na Zemi… vyletí na oběžnou dráhu a nakonec shoří v důsledku tření s atmosférou,“ řekl McDowell. Řekl to CNN.

Trosky čínských raket se zřítily k zemi.  Není to poprvé.

Loni se Čína dostala pod palbu kvůli manipulaci s vesmírným odpadem poté, co jiná jednotka vypustila podobnou raketu. Jeho pozůstatky se potopily v Indickém oceánu poblíž Malediv 10 dní po startu.

NASA uvedla, že Čína to nedokázala „Splňuje odpovědné standardy.“

„Vesmírné země by měly snížit rizika pro lidi a majetek na Zemi v důsledku opětovného vstupu vesmírných objektů a zvýšit transparentnost těchto operací,“ řekl tehdy administrátor NASA Bill Nelson.

Čína na kritiku reagovala obviňování Spojené státy „zesílily obavy“ z opětovného vstupu raket do země a obvinily americké vědce a NASA z „jednajícího proti svému svědomí“ a „protimyšlení“.
v roce 2020, Čínské raketové jádro – který váží téměř 20 tun – nekontrolovaně znovu vstoupil do zemské atmosféry, prošel přímo přes Los Angeles a Central Park v New Yorku, než se nakonec ponořil do Atlantského oceánu.

Vesmírné smetí jako staré satelity vstupuje do zemské atmosféry každý den, i když většina z nich zůstává nepovšimnuta, protože shoří dlouho předtím, než dopadne na Zemi.

READ  Strava s vysokým obsahem tuku může vyvolat citlivost na bolest bez obezity nebo cukrovky

Pouze největší vesmírný odpad – jako jsou kosmické lodě a části raket – představuje velmi malé riziko pro lidi a infrastrukturu na Zemi.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.