2002: Nejničivější povodeň v novodobé české historii


Povodně 2002 |  Foto: Effenberger, Panoramio, CC BY-SA 3.0

Již několik dní prší a Český hydrometeorologický ústav varoval, že déšť bude pokračovat. Jižní Čechy zasáhly bouřky s vydatným deštěm a už tak plné povodí nestačilo nasát další vodu.

7. července se začaly rozvodňovat první řeky jižních Čech. Blížila se ke katastrofě, jakou současná generace ještě neviděla. Mohutné povodně se přehnaly jižními Čechami a dostaly se i do Německa.

Povodně změnily život hlavního města

Povodně 2002 |  Foto: Tomáš Adamec, Radio Česko

V Praze se řeka vylévá po týdnu, proud teče rychlostí více než 5000 kubíků vody za vteřinu. Správci vodních zdrojů uvedli, že šlo o nejhorší povodeň za posledních 500 let. V částech města vypadl proud a přestalo fungovat metro. 50 000 lidí bylo evakuováno a budovy včetně Úřadu pro sčítání lidu a Národní knihovny se ocitly pod vodou.

Povodně měly pro zoo tragické následky. Utopila se gorila a dva liberijští hroši. Mnoho zvířat, včetně lva a medvěda, bylo zabito stoupajícími vodami. Pracovníci zoo museli evakuovat celkem 1010 zvířat.

Povodně 2002 |  Foto: Archiv Mitley

Lachtan Gaston Zoo se stal mediální senzací poté, co utekl přes Vltavu a Labe a dostal se do Německa, kde i přes snahu veterinářů uhynul vyčerpáním.

Největší pozornost přitahovaly povodně v Praze, ale byly tam menší obce, jako Metly na Strakonicku a Zálezlice na Mělnicku, které byly téměř vymazány z mapy. V těchto vesnicích muselo být kvůli stavebnímu poškození srovnáno se zemí 40 domů.

Katastrofální povodně si vyžádaly 17 obětí a způsobily škody za 73 miliard korun.

READ  Šimpanz v české zoo dostane čas na obrazovku uprostřed virového zámku | Majitel

Povodně 2002 |  Foto: ZOO Praha

Video Povodni vs cescu 2002

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.