10% zvýšení mezd pro pracovníky veřejného sektoru v září – Brněnský deník

Fotografický kredit: Freepik

Praha 24. srpna (ČTK) – Zmrazené mzdy ve veřejném sektoru od září stoupnou o 10 procent. Ministryně práce Marion Jurecká (KDU-ČSL) dnes po jednání souhlasila s tím, že změna bude platit napříč veřejným sektorem, včetně úředníků, odborových předáků a vládních úředníků.

Zvýšení mezd bude stát český stát do konce roku 1,1 miliardy.

Reklamní

Odbory uvedly, že poslední zvýšení mezd se dotklo pracovníků muzeí a galerií, herců z divadel, hudebníků z orchestrů, kuchařů, uklízeček a vrátných ve školách a zdravotnických zařízeních.

„Jsme rádi, že se náš tlak letos vyplatil,“ řekl předseda zastřešující odborové organizace ČMKOS Joseph Stretula.

Jureka řekl, že k definitivní dohodě o přesném navýšení platů pro příští rok zaměstnancům ve veřejném sektoru a státní správě ještě nedošlo, ale již bylo dohodnuto, že základní platy policistů, hasičů a vojáků se zvýší o 10. Procento v lednu. Řekl, že jednání o dalších odvětvích budou pokračovat.

Policistům, hasičům a pracovníkům sociálních služeb letos vzrostou základní mzdy o 700 Kč, platy učitelů o 2 %, zdravotníků o 6 %, referentům, kulturním pracovníkům a platům nepedagogických škol. Zaměstnanci veřejného sektoru a další podniky byly uzavřeny.

Jurečka dnes řekl, že zmrazené mzdy, které se týkají 365 000 zaměstnanců, se od září zvýší o 10 %.

Podle dostupných údajů bylo v prvním čtvrtletí letošního roku ve veřejném sektoru zaměstnáno 712 106 lidí. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda činila 40 352 korun, což je meziroční nárůst o 2 %. Polovina z nich si vydělala více než 37 633 Kč měsíčně. Inflace v České republice vzrostla za 12 měsíců do července o 17,5 %.

Odbory pohrozily stávkou požadující vyplacení mezd. Od června je ve stávkové pohotovosti devět odborů zaměstnanců veřejného sektoru a čtyři odbory je podpořily.

READ  Rusko požaduje, aby v pondělí večer opustilo 20 českých velvyslanců v reakci na pražské vyloučení - RT Rusko a bývalý Sovětský svaz


https://brnodaily.com/2022/08/24/news/wages-to-rise-for-public-sector-workers-by-10-in-september/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2019/03/young-asian-business-woman-receiving-salary-bonus-money-from-manager-office-1024×683.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2019/03/young-asian-business-woman-receiving-salary-bonus-money-from-manager-office-150×100.jpgČTKČeská republika / SvětČeská republika, Novinky, Platy, PráceFoto: Freepik Praha, 24. srpna (ČTK) – Zmrazené mzdy ve veřejném sektoru od září stoupnou o 10 procent. Ministryně práce Marion Jurecká (KDU-ČSL) dnes po jednání souhlasila s tím, že změna bude platit napříč veřejným sektorem, včetně úředníků, odborových předáků a vládních úředníků. Tento plat…

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.