10 nejbezpečnějších zemí na světě k návštěvě

Během posledních dvou let se svět, procházející pandemií, proměnil v globální ekonomickou krizi a nyní ve válku na Ukrajině. Pro cestovatele tedy může být užitečné vědět, jak bezpečná země je, než ji navštíví.

Institut pro ekonomiku a mír každoročně provádí žebříček nejbezpečnějších zemí světa, nazvaný Global Peace Index. Zpráva pro rok 2020 ukázala, že svět byl kvůli pandemii méně mírumilovný než v předchozím roce. Nejnovější zpráva Rok 2021 ukazuje, že svět se z hlediska světového míru stále zhoršuje, i když pouze o 0,07 % – devátý rok, kdy se světový mír zhoršil.

Existuje několik hlavních bodů:

  • 8 z 10 nejbezpečnějších zemí světa se nachází v Evropě – nejevropštější země, která se kdy umístila v první desítce.
  • Island je stále na vrcholu, je nejtišším místem na planetě od roku 2008 – není překvapením, že Island je také třetí na světě jako nejšťastnější země. Nový Zéland, Dánsko, Portugalsko a Slovinsko se umístily na prvním místě v seznamu pěti nejbezpečnějších zemí v roce 2021. Rakousko, Švýcarsko, Irsko, Česká republika a Kanada se umístily na prvním místě v seznamu deseti nejbezpečnějších zemí.
  • K největšímu hlášenému regionálnímu zhoršení došlo v Severní Americe, kde zvýšené občanské nepokoje vedly k násilnějším demonstracím. Spojené státy jsou na 122. místě, o jedno místo méně než za poslední dva roky. (Velká Británie se umístila na 33. místě).
  • Propast mezi nejvíce a nejméně mírumilovnými zeměmi se zvětšuje.
  • Afghánistán je už čtvrtý rok po sobě nejméně mírumilovnou zemí na světě, posledních pět míst obsadily Jemen, Sýrie, Jižní Súdán a Irák.

Výzkumný projekt zkoumá 23 kvalitativních a kvantitativních ukazatelů a měří stav míru ve třech oblastech:

  • úroveň bezpečnosti a ochrany komunity;
  • rozsah probíhajícího domácího a mezinárodního konfliktu; A
  • stupeň militarizace.

Příklady takových ukazatelů jsou míra uvěznění, míra vražd, úmrtí v rámci vnitřních konfliktů, vnímání kriminality atd. s průměrem odebraným z celkového skóre – země je v menší míře bezpečnější.

Zpráva ukazuje, že dopad Covid-19 na celosvětový mír zůstává nejasný – kolem blokování se konalo více protestů a demonstrací spolu s rostoucími obavami o globální ekonomiku, což zase vedlo k větším občanským nepokojům a politické nestabilitě –Jako Conde Nast zmíněnoV období 2020-2021 nejméně 158 zemí zaznamenalo jeden nebo více násilných incidentů přímo souvisejících s epidemií. (Během této doby bylo zaznamenáno více než 5 000 násilných událostí souvisejících s pandemií.)

Zpráva uvádí, že „konflikty a krize, které se objevily v posledním desetiletí, začaly ustupovat, aby je nahradila nová vlna napětí a nejistoty v důsledku vypuknutí pandemie Covid-19 a rostoucího napětí mezi mnoha hlavními pravomoci.”

Po ukrajinské válce se teprve uvidí, co se může stát s těmito evropskými vysokými skóre pro zprávu příští rok.

READ  Důvěra české ekonomiky v červenci oslabuje

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.