U Hovorčovic roste černá skládka stavební suti. Pronajímatel pozemku se ohrazuje neplatnými smlouvami. Podvedl i stavební firmu, která suť naváží

0

U Hovorčovic na Praze východ vyrostla od května černá skládka stavební suti. Tvrdí to starosta Hovorčovic Jiří Novák. Podle všech dostupných informací je za ni odpovědný Lukáš Švehla. Muž, který si pozemek pronajal od majitele pozemku Davida Matějky.

Navážet na pozemek, který je ornou půdou a v územním plánu s tímto pozemkem nelze nakládat jinak než pro zemědělské práce, se začalo v půlce května tohoto roku. Obec pak nájemce pozemku Švehlu vyzvala, aby okamžitě navážení zastavil a navezenou suť odstranil. V tu dobu také Lukáš Švehla oznámil obci svůj záměr na orné půdě mimo územní plán postavit motokrosovou dráhu. Na vše měl už v té době podle Švehly povolení včetně, povolení stavebního úřadu.

Během července pak nejen, že stavební suť nezmizela, ale na místo přijížděla další nákladní auta, která pozemek, kde normálně rostlo obilí zavážet další stavební sutí. Dnes starostovi došla trpělivost a postavil na místo strážníka obecní policie, který místo hlídá.

Na poli dnes asistovala i republiková policie, která mimo jiné přijala trestní oznámení od starosty pro trestný čin. Obětí podvodu se stala podle zjištění AKTU.cz i stavební firma, která místo zavážela stavebním odpadem. Dispečer firmy poskytl v maximalní možné míře dokumentaci nejen starostovi, ale i policii, to na místě potvrdil strážník obecní policie z Hovorčovic. Z této dokumentace vyplývá, že Lukáš Švehla uvedl v omyl firmu, která i dnes na pronajaté místo zavážela. Předložil stavební firmě totiž zfalšovanou smlouvu a smlouvu, kde chybí podpis majitele pozemku. Sám vlastník pozemku David Matějka i podle tvrzení Švehly v telefonickém rozhovoru s reportérem AKTU.cz potvrzuje, že o navážce stavební suti nic neví. Davida Matějku se redakci kontatovat nepodařilo.

Starosta informoval nejen životní prostředí, ale i stavební úřad. Oba orgány ale zatím nereagují. Přitom na pozemku by mohlo docházet a podle starosty, který si nechal vytvořit právní rozbor k porušení hned několika paragrafů trestního zákoníku například § 293 o poškození a ohrožení životního prostředí, kde se mimo jiné říká:

„(1) Kdo v rozporu s jiným právním předpisem úmyslně poškodí nebo ohrozí půdu, vodu, ovzduší nebo jinou složku životního prostředí, a to ve větším rozsahu nebo na větším území, nebo takovým způsobem, že tím může způsobit těžkou újmu na zdraví nebo smrt nebo je-li k odstranění následků takového jednání třeba vynaložit náklady ve značném rozsahu“

Značným rozsahem se tady rozumí náklady spojené s odstraněním černé skládky ve výši 5 milionu korun a více. Podle odhadu by odstranění současného stavu, včetně dekontaminace zeminy mohlo odpovídat.

Jak sám Švehla v telefonu dále přiznal, na místě probíhali terení úpravy. Tady byl podle odborníků opět porušen zákon. Tentokrát stavební. Jde totiž o ornou půdu a tady veškeré terenní úpravy podlehájí stavebnímu povolení. To Švehla nemá. Dokazuje to opět telefonní nahrávka.

Celou kauzu i nadále sledujeme.

Sdílejte:

Zanechte komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.